Gyakori kérdések

Válaszokat keresel?

Kérdezni szuper! Szerintünk legalábbis az, mert azt jelenti, hogy Téged is érdekel, amivel foglalkozunk, és ez egy remek kiindulópont. Ezen az oldalon több felmerülő kérdésedre is választ találhatsz, például:

  • Olvastad a történetünket, a leírásainkat, de még mindig van, ami nem teljesen világos?
  • Örökbefogadáson gondolkodsz, de még úgy érzed, nem találtál meg minden választ?
  • Esetleg ideiglenes befogadó, önkéntes szeretnél lenni nálunk, de még nem tiszta a kép?
  • Szívesen lennél keresztülő vagy adományoznál valami szuper dolgot a védenceiknek, de nem tudod, hogyan juttasd el a kutyáinknak?

Ne aggódj, azért vagyunk itt, hogy segítsünk egymásnak! Segítünk, hogy segíthess! Ha ezen az oldalon sem találnád meg a választ a kérdéseidre, vedd fel velünk a kapcsolatot bármelyik social media oldalunkon vagy írj nekünk egy e-mailt az info@azujkutyad.hu címre.

Az új kutyád

Nem vagyunk semmilyen egyesület vagy hivatalos szervezet tagjai. Az új kutyád egy magánkezdeményezésként indult útjára pár évvel ezelőtt, hogy otthont találjunk egy gazdátlan kiskutyának és ebből nőtte ki magát a kezdeményezés. A csapatunk tisztán önkéntesekből áll, akik a saját pénzükkel, idejükkel és tehetségükkel gazdálkodva segítenek nekünk, ahogyan csak tudnak és amennyire a lehetőségeik megengedik. Éppen ezért pénzi adománnyal – egyelőre – nem tudod segíteni a munkánkat.

Örökbefogadás

Ez egy felejthetetlen és csodálatos élmény lehet az életedben – ha megfelelően és körültekintően felkészülsz rá. Ne aggódj, mi itt vagyunk, és mindenben segítünk! Az örökbefogadás bizony az íróasztalodnál, egy papírlapon kezdődik. Tudd, hogy egy a folyamatosan mindenhol szajkózott mondat, miszerint a “házikedvenc hatalmas felelősség és elhivatottság” nem csak mese. Elsősorban rengeteg idő, pénz, valamint vidám napok, bosszús pillanatok, átvirrasztott éjszakák és összekuckózott esték. Nézz magadba őszintén és kérdezd meg magadtól, készen állsz-e minderre:

  • A napodból legalább 3-4-5 órát a kutyával való aktív foglalkozás fog kitenni. Belefér ez neked?
  • Lehetséges, hogy kutyaiskolába vagy trénerhez kell majd járnotok, mert nem boldogultok egy feladattal. Ezek az alkalmak szuperek, hogy szorosabb legyen a kötődés köztetek majd, de ez megintcsak idő, pénz és energia.
  • Az állatorvos nem olcsó mulatság és ha a leendő családtagod beteg lesz, a te felelősséged gondoskodni arról, hogy mielőbb meggyógyuljon.
  • A jó minőségű táplálék a minőségi élet alapja, és ezzel sok betegséget megelőzhetsz, ami szuper hír azonban ez sem olcsó.
  • Ha váratlanul elutazol, megbetegszel, vagy egyszerűen egy kis szusszanásra van szükséged, lesz, akire rábízd a kutyád?
  • A családod minden tagja egy csapatként áll az örökbefogadás mellett? Ha nem, ezt érdemes mielőbb tisztázni és közös nevezőre jutni, hiszen nem csak családon belüli feszültségekhez vezethet ha nincs egyetértés, de akár a kutyánál is kiválthat viselkedési problémákat.
  • Lehet, hogy meg fog rágni ezt-azt, vagy esetleg hangot ad a gondolatainak majd. Készen állsz, hogy ezeket a dolgokat megvizsgáld a kutya szemszögéből és megkérdezd, vajon mi váltotta ki ezt a kutyából ahelyett, hogy rögtön leszidnád vagy azt gondolnád, rossz kutyád van?
  • El tudod engedni a külcsínt? Ne ess abba a hibába, hogy olyan kutyát választasz, ami külsőre ugyan gyönyörű, de személyiségre, habitusra, energiaszintre nem passzol az életmódodhoz. Gondold végig, milyen ritmusú mindennapokba szeretnéd ha beilleszkedne a kutya és olyat keress, akinek ez előreláthatóan a legzökkenőmentesebben fog sikerülni! Segítünk a választásban! Ha elmondod mit keresel, ajánlunk az elképzelésednek megfelelő kutyát.

Ha mindezeket a szempontokat átgondoltad és továbbra is kitartasz az örökbefogadás mellett (hidd el, maximálisan megértjük, ez egy csodálatos dolog!), akkor nincs más hátra, írj nekünk egy bemutatkozó levelet és együtt megkeressük az új kutyád!

Örökké tudnánk szajkózni, de hidd el, minden szavát komolyan gondoljuk: “kutyát tartani egy életforma és hatalmas felelősség!” Fontos, hogy biztos legyél abban, hogy mindent meg tudsz adni majd a kiskutyádnak, ami ahhoz kell, hogy egy kiegyensúlyozott, nyugodt, boldog és egészséges kutya válhasson belőle az oldaladon. Ehhez szerintünk 4 dolog kell:
 
1. Egy rendszeres napirend.
A kiszámíthatóság a kutyáknak biztonságérzetet ad és könnyebbé teszi a beilleszkedésüket új otthonukba.
 
2. Megfelelő minőségű táplálék.
Mi a BARF-ban azaz a nyersetetésben hiszünk. Minden gondozásunkban levő kutya ilyen diétán van és ennek a diétának a folytatásával fogadható örökbe. Ez itt nem reklám, sajnos senki nem fizet nekünk azért, hogy a kutyusaink barfoznak. Őszintén hisszük, hogy ez a legegészségesebb a kuytusaink számára és a z eddigi tapasztalataink is ezt mutatják. Kutyusaink remek kondiban vannak, jó a kedvük, energikusak és tiszták a fogaik. Kell ennél több? Ha érdekel ez a fajta etetés, akkor további információkat találhattok róla a B.A.R.F. menüpont alatt.
 
3. Megfelelő mennyiségű fizikai és mentális fárasztás.
Mi javasoljuk a napi minimum 3 sétát, amiből legalább az egyik hosszabb, kalandozósabb legyen, amikor van alkalmuk szimatolni, játszani, mozogni és felfedezni. A kutyáknak az agyát pont annyira le kell fárasztani, mint a testét. Ez lehet tanulás, játék, sport, szimatmunka… ami az adott kutyának a legjobban megfelel. Ez nagyon fontos és nagyon kifizetődő, ugyanis a fáradt kutya otthon nyugodtan fog viselkedni, hiszen nem lesz ideje rosszaságon törni a fejét…
 
4. Elegendő alvás.
Bizony, a boldog kutya kipihent! Egy felnőtt kutya akár napi 10-16 órát is alszik, ha megfelelően le van fárasztva. (Ez persze függ kortól, aktivitástól, életmódtól. A miénk talán 8-at, ha alszik…)
Ezek azok, amik úgy godnoljuk, hogy tökéletes alapot nyújtanak egy boldog és kiegyensúlyozott kiskutyához. Ezeket természetesen lehet még cifrázni a kutyád preferenciája szerint még kutyaiskolával, napközivel, kutyasportokkal, kanapén kuckózással, a határ tényleg a csillagos ég! “Kutyásnak” lenni egy hatalmas felelősség, hatalmas kaland és hatalmas boldogság! (Kivéve néha, az esős napokon!) 😃
Szóval ha úgy érzed, hogy készen állsz erre, akkor kövesd az oldalunkat, szeress bele gazdikeresőinkbe, írj nekünk egy bemutatkozó üzenetet és mi segítünk megtalálni az új kutyád!
Ha túl vagy a 0. ponton, azaz alapos átgondolás és mérlegelés után arra jutottál, hogy szeretnél örökbefogadni egy kiskutyát, akkor a következő nagy lépés az lesz, hogy válaszd ki a számodra megfelelőt!
Hogyan érdemes kiskutyát választani?
Több szempontot is fontos mérlegelned. Ezek lényeges szempontok, de megéri elgondolkodni rajtuk, hiszen minél jobban passzol majd leendő új kutyád az energiaszintedhez, életmódodhoz, elvárásaidhoz, annál biztosabb lesz, hogy boldogok lesztek majd egymás mellett! És hát ez a lényeg, nem igaz? 🙂
 
1. Energiaszint
Az egyik legfontosabb szempont az energiaszint. Nagyon fontos, hogy az energiaszint nem fajtafüggő! Tény, hogy vannak fajták, amikre van jellemző energiaszint, de ez egyedenként változhat! Mindenesetre nagy általánosságban azért az elmondható, hogy egy angol bulldoggal nem valószínű, hogy hatalmas, hegymászós kirándulásokat fogsz tenni, míg egy border colliet vélhetően nem tudsz majd a kanapéhoz szegezni, bármit is teszel. Fontos, hogy őszinte legyél önmagaddal és reálisan mérd fel, mi az, amit meg tudsz majd adni egy kutyának és mi az, amit nem. Gondold meg, egy nap hány óra séta, foglalkozás, tanulás és játék fér majd bele az idődbe, energiádba és ehhez képest keress kutyát! Mi igyekszünk minél reálisabb képet adni gazdikeresőink igényeiről. Hogy miért fontos, hogy az energiaszintetek passzoljon? Azért, hogy úgy tudd lefárasztani a kiskutyádat, hogy te magad nem utálod majd ennek minden percét, hiszen akkor elveszett a lényeg 🙂 A fáradt kutya pedig jó kutya, hiszen a fáradt kutyának nincsen ereje otthon rosszalkodni!
 
2. Fiú vagy lány?
Itt is csak nagyvonalakban belőtt általánosságok vannak, de az többnyire elmondható, hogy a fiúk nagyobb, izmosabb felépítésűek, a lányok pedig simulékonyabb, alkalmazkodóbb természetűek. (De ez nem mindig van így! Vannak piha természetű fiúk és vérmes lánykák, így a lényeg a megismerésen van!) Ha második kutyát szeretnél hazavinni, érdemes lehet az ellenkező nemből választani, mert az megkönnyítheti az összeszoktatást.
 
3. Életkor
A kölykök elképesztően cukik és elképesztően sok munka van velük. Még nem szobatiszták, nem szocializáltak és vêlhetően fogzani fognak, ergo mindenen kipróbálják majd a rágás élményét. Cserébe még nincs kialakult személyiségük, így könnyedén formálhatóak!
A felnőtt kutyák (kb 2 éves kortól) már kialakult személyiséggel rendelkeznek. Nagy előnyük, hogy a növekedésben ebben a korban már megálltak, így nem okoznak majd meglepetést, hogy nagyobb lett esetleg, mint vártad. Általában a szobatisztasággal sincsen gondjuk, igaz, örökbefogadással járó stressz előidézhet baleseteket. (Nálunk például az első pár napban volt egy vagy kettő baleset, ami teljesen természetes, és hamar el is múlt!)
Az idős kutyák nagy előnye az, hogy lassúbbak, nyugodtabbak, mint fiatalabb társaik. Ha olyan kutyát keresel, aki kicsit lassabb, komótosabb, ki sit többet alszik, akor talán érdemes elgondolkodnod egy idősebben! Az idős kutyák is remekül taníthatóak! Ráadásul a rendszeres testmozgásra és természetesen a sétákra, kirándulásokra nekik is szükségük van, szóval egyáltalán nem maradsz ki a kutyás örömökből sem! Csupán az történik, hogy nem feltétlenül kell majd órákon át fárasztani őket!
 
4. Méret
Minden méretű kutyának meg van a maga előnye és hátránya:
A kistermetű kutyák nagy előnye, hogy nem kerülnek olyan sokba (gondoljunk csak az etetésre, az állatorvosi költségekre vagy a kutyapárnák áraira…) és könnyebb velük utazni. Hátrányuk, hogy törékenyebbek, sérülékenyebbek és hideg időben kutyaruhára lehet szükségük, mivel hamarabb kihűlnek nagyobb társaiknál.
A közepes méretű kutya a jolly joker. Se nem túl nagy, se nem túl kicsi. Nem olyan törékeny vagy sérülékeny, mint a kisebb méretű társai, de még kisebb lakásban is kényelmesen tarthatóak.
A nagy testű kutyusok masszívak és “strapabíróbbak”, cserébe többet esznek, nagyobb lakásba, vagy kertesházba valók. Fontos, hogy jólneveltek legyenek, különben a kontrollálásukhoz jelentős fizikai erőnlét szükséges.
 
5. Szőrzet
Rengeteg féle szőrzettípus van, de mi a kettő nagy kategóriát emelnénki ki: rövid vagy hosszú szőrű?
Azt kell megfontolnod, hogy milyen gyakran szeretnél vagy tudod kutyakozmetikushoz vinni a kutyád? Gyönyörű a dús és hosszú bunda, de csak akkor, ha az ápolt és egészséges! Még a rövidszőrű kutyákat sem árt időről időre, különösen vedlési szezonban elvinni, de a hosszú szőrűeket rendszeresen kell vinni, akár 6-8 hetente is! Az ápolatlan bunda azon túl, hogy szörnyen néz ki, fájdalmat és komoly egészségügyi gondokat is okozhat a kutyának!
 
Fontos nekünk, hogy a számodra szimpatikus kutyával minimum háromszor találkozz, mielőtt örökbefogadnád, így alkalmad nyílik megismerni mind a személyiségét mind az energiaszintjét! Ne feledjétek, hogy nincsen két egyforma kutya, még akkor sem, ha egy fajtájúak! Ismerjétek meg őket alaposan, és csak azután döntsetek! És hogy hogyan lehet megismerkedni egy (vagy akár több) mentvényünkkel, ha mindezen szempontokat mérlegelve találtatok számotokra szimpatikus kutyát? Hát úgy, hogy írtok nekünk egy BEMUTATKOZÓ LEVELET!
Ha már túl vagy az első (kettő) lépésen, azaz alapos mérlegelés után úgy döntöttél, hogy magad mellé fogadsz egy négylábút és találtál is az oldalunkon (vagy más örökbefogadós oldalon) olyan kutyát, aki mérlegelve egy csomó szempontot szimpatikusnak tűnik neked, akkor elérkeztél a következő fontos állomáshoz, a kapcslatfelvételhez. 
 
Mire jó a bemutatkozó levél?
Mint azt már tudjátok, önkéntesek vagyunk s azért hozunk el kutyákat menhelyekről, mert őszintén hiszünk abban, hogy minden négylábúnak létezik egy tökéletes család valahol, nekünk csupán az a dolgunk, hogy felkutassuk ezt a családot. Ebből az következik, hogy mi nem megszabadulni szeretnénk a kutyáinktól, hanem plusz energiát szeretnénk fektetni a ti megismerésetekbe, hogy lássuk, mennyire illenétek jól az általatok választott kutyához. A mi célunk az, hogy a ti elvárásaitok, elképzeléseitek és kutyás álmaitok a lehető legnagyobb átfedésben legyenek a kiválasztott kutyáitokkal, hiszen így a legnagyobb az esélyünk arra, hogy az örökbefogadés valóban “örökre” szóljon. Ezért nagyon fontos, hogy a bemutatkozó levél őszinte legyen, és lehetőleg részletes!
 
Mit tartalmazzon egy bamutatkozó levél?
Mindenre kíváncsiak vagyunk, ami csak a kutyás elképzeléseiteket illeti. Egy bemutatkozó levél minél részletesebb, annál jobb. Ne féljetek sokat írni, mert inkább több legyen, mint kevés! Fontos tudnunk például, hogy:
• hányan éltek egy lakásban
• ott mindenki egyet ért-e a kutya örökbefogadásában
• van-e a családban gyerek
• van-e a családban másik állat
• saját lakásban/házban laktok, vagy albérletben
• ha albérletben, akkor a főbérlő jóvá hagyta-e az örökbefogadási terveiteket
Ami pedig a kutyás életről alkotott elképzeléseiteket illet, érdekel minket például az, hogy:
• hogyan képzeled el egy napotokat a kutyáddal
• hányszor tudnád elvinni sétálni egy nap
• hány órát lenne egyedül a kutya egy nap
• tervezel-e kutyaiskolát vagy valamilyen kutyás elfoglaltságot, sportot
• ha elutazol vagy lebetegszel lenne-e valaki, aki vigyázzon rá
 
Ha válaszoltok ezekre a kérdésekre a bemutatkozó leveletekben, akkor azzal rengeteget segítetek nekünk abban, hogy mi is jobban lássunk, hogy az elvárásaitok és a lehetőségeitek megfelelőek lennének-e az általatok válaszott kiskutyának és hogy a folyamat gördülékenyen haladhasson tovább a következő lépésre, ami az első találkozó leszervezése.
 
A bemutatkozó levelet küldhetitek privát üzenetben a Facebook oldalunkon vagy emailben az info@azujkutyad.hu email címen.
Ezt a kérdéssort nyugodtan vigyétek tovább akkor is, ha más szervezettől fogadnátok örökbe, mert jó eséllyel – az alaposabb szerevzetek legalábbis – szintén kérnek egy bemutatkozó levelet majd tőletek a találkozók előtt.
Ha már túl vagy al első kettő (3) lépésen, azaz:
0.: alaposan átgondoltad és úgy döntöttél, kutya nélkül nem élet az élet
1.:több szempont alapján is mérlegelted, hogy milyen kutya passzolna az életmódodhoz, az energiaszintedhez és a lehetőségeidhez leginkább, és találtál számodra szimpatikus kutyát
2.: megírtad nekünk a bemutatkozó leveled
Akkor elérkeztél a következő állomásra, miszerint KÖZELEG AZ ELSŐ RANDI! (A háromból.)
 
A bemutatkozó leveledre regálva mi is leírunk egy csomó hasznos dolgot neked. Például azt, hogy párhuzamosan több randi is lehet folyamatban, mert vannak olyan kutyáink, akire szerencsére többen is érdkelődtök! Vagy például, hogy hogyan zajlik nálunk az örökbefogadás menete, milyen költségek lesznek várhatóak, milyen elvárásokat támasztunk az örökbefogadási szerződésben a leendő gazdik elé, stb. Ha ezek számodra szimpatikusak és elfogadhatóak, akkor mi megadjuk a kiszemelt kiskutyád ideiglenes befogadójának az elérhetőségét, és megkérünk, hogy szervezzétek le az első randitokat.
 
Hogyan érdemes készülni az első randira?
A legfontosabb talán az, hogy próbálj meg elvárások nélkül érkezni! Ez nagyon nehéz, de az első randin érdemes. Sokan szeretnék, hogy az első randi egy nagy hollywoodi filmhez hasonlóan történjen, és első pillantásra ugorjon a kutya az érdeklődő nyakába örömében és utána boldogan élhetnek együtt amíg meg nem halnak. Ez – bár nem kizárt, hogy előfordulhat – igen ritka 🙂 És ez nem azért van, mert a kutya esetleg nem szimpatizál veled! Egyszerűen még csak egy idegen vagy a kutya számára (talán már a sokadik) aki csak besétált az ajtón és lehetséges, hogy pontosan úgyanúgy el is tűnik majd, mint az előzőek.
 
Gondozásunkban egytől egyig mentett kutyák vannak, ami azt jelenti, hogy mindegyikük mögött egy külön történet áll. Egy mentett kutyát sosem kell sajnálnod a múltja miatt, mivel az ideiglenes befogadónál már elindult a boldog gazdis élet felé, viszont fontos megértened azt, hogy mire milyen válaszreakció alakult ki nála eddig. Előfordulhat olyan, aki lerohan majd, mert nincs tisztában azzal, hogyan kell finoman közeledni, ám legtöbb esetben ezek a kutyák inkább félénkek, lassabban oldódnak, és időre van szükségük az ismerkedés folyamán.
 
Amikor felveszed a kapcsolatot ideiglenes befogadóinkkal, külön érdemes arról is beszélnetek, hogy az adott kutya most hogyan áll az idegen emberekkel való ismerkedés terén. Ha kölyökkutyával ismerkedsz, és még nincs meg a teljes oltási programja, akkor kérjük, hogy a lakás bejárata előtt hagyd a cipődet és a lakásba lépve először moss kezet, csak utána kezdődjön meg az ismerkedés. Mindig figyeld a kutya jelzéseit, testbeszédét, de hogyha még nincs tapasztalatod ezen a téren, akkor inkább kérdezz! Az ideiglenes befogadók mindig jól ismerik mentvényüket ahhoz, hogy meg tudják neked mondani, hogyan érdemes közeledned és szívesen meg is mutatják ezt neked. Az aranyszabály az első találkozásoknál az, hogy a kevesebb több. A kutyák elsősorban az orrukon keresztül érzékelik a világot. Nincs szükség arra, hogy odanyújtsd a kezed, ők már méterekről érezni fogják az illatodat. Kérj jutalomfalatot és azzal próbáld felkelteni az érdeklődését. Ne beszélj hozzá folyamatosan, mert szavak nélkül is meg fogjátok érteni egymást, hidd el!
 
A kutyák ismerkedési rituáléjának nem része a testi kontaktus. Adj időt, hogy megszokja a jelenlétedet. A simogatást alapvetően mi, emberek igényeljük. Ha egy
kutyához nyúlsz, sose felülről, a feje felől tedd azt, inkább az álla felől közelíts felé. Állandó simogatás helyett használj enyhe masszírozó mozdulatokat. Próbáld ezt összekötni azzal a pillanattal, amikor valamit jól csinált, például odajött, leült, lepihent. Ha félénkebb, hagyd, hogy ő keressen meg téged akkor, amikor készen áll rá! Amennyiben pedig pörgősebb, esetleg felugrik rád, akkor fordulj le róla, vagy nyugodtan kérd ebben a helyzetben az ideiglenes befogadó segítségét.
 
És végül, de egészen biztosan nem utolsó sorban fontos, hogy kérdezz! Ideiglenes befogadóink ismerik jelenleg a legjobban a mentvényeinket, és ők szívesen válaszolnak majd minden felmerülő kérdésetekre! Nincsen rossz kérdés, tegyétek fel hát őket bátran!

Ideiglenes befogadás

Nagyon örülünk ennek a gondolatodnak! Az ideiglenes befogadók szerepe az egyik legfontosabb, hiszen ők azok, akik hidat képeznek egy menhely és a gazdijelöltek között. A mentvényed nálad tapasztalja meg először, hogy mi az, hogy póráz, napi rutin, tömegközlekedés, autó, kanapé, kuckózás, szeretet, játék, szabályok és megannyi más új tapasztalás, ami segít neki abban, hogy leendő gazdijánál már könnyebben felvegye a ritmust és beilleszkedjen. Ez azt jelenti, hogy nem feltétlenül lesz könnyű dolgod:

  • Lehet, hogy a mentvényed rettegni fog a villamoson, de imádni fogja az autót. Lehet, hogy csodálatosan okos és remekül motiválható, de nem viseli jól, ha egyedül hagyják. Ahány kutya, annyi feladat, kihívás és hisszük, hogy mindegyikük egy csiszolatlan gyémánt. Ezekkel a kihívásokkal te fogsz először szembesülni és az a feladatod, hogy a kutya képességeihez képest a lehető legjobbat hozd ki belőle.
  • Ideiglenes befogadóként az a feladatod, hogy erősítsd a kutyádat abban, amiben ügyes és támogasd abban, ami kevésbé megy neki.
  • Fontos, hogy az ideiglenes befogadó türelmes és következetes legyen. A kutyákkal csodát tesz a szigorú és megbízható napi rutin.
  • Ideiglenes gazdiként a gazdijelöltekkel való találkozás lebonyolítása a te feladatod, hiszen nálad senki nem simeri majd jobban az adott kutyát. Mesélhetsz róla a gazdijelölteknek, elmehettek sétálni együtt, megmutathatod, mi megy jól a kutyának, és mi az, amiben még bizonytalan.
  • Fontos, hogy őszinte képet mutass a nálad lévő kutyáról! Nem árulunk zsákbakutyát! 🙂
  • A végleges gazdi kiválasztásában is neked kell segítened nekünk, mivel te találkoztál velük személyesen és fontos a véleményed.
  • Amíg a kutya nálad vár a végleges gazdira, szeretnénk, ha a kutyánál beveztnéd a nyers étrendet. 
  • Ha felmerül bármiféle egészségügyi probléma, akkor igyekszünk közösen megoldani, de nem kizárható, hogy neked is segítened kell. Vannak minket támogató állatorvosaink, akik kedvezményesen látják el védenceinket.
  • Az egyik legfontosabb feladatod pedig, hogy alaposan gondold át, hogy készen állsz-e megváltoztatni egy kutya életét. Hatalmas öröm, hatalmas boldogság és hatalmas kihívás is ez egyben. 

Az ideiglenes gazdiság meglehetősen kiszámíthatatlan. Sosem tudjuk, mikor bukkan rá egy kutyára a családja. Előfordul hogy két-három hét alatt már el is cuccolt tőled, de az is megeshet, hogy akár hónapokig vár egy kutya. Ha nagyon szeretnél egy számot látni, akkor azt kell mondanunk, hogy nagyjából átlagosan 1-3 hónappal számolhatsz.

Hidd el, nem te lennél az első, és maximálisan megértjük. 🙂 De persze szem előtt kell tartanunk a hozzánk jelentkező gazdijelölteket is, akikkel szemben nem fer, ha ez egy ismerkedési kör után derül ki. Az a szokás nálunk, hogy a kiválasztott kutya hozzád való becuccolás után van nagyjából 1 heted átgondolni, hogy szerinted mennyire illenétek jól össze és hogy szeretnéd-e mindneki előtt te örökbefogadni.

Nos, van egy listánk azokról a kutyákról, akikről azt gondoljuk, hogy készen állnak arra, hogy beköltözzenek valakihez. Ezekről a kutyákról már van valamennyi előképünk, így könnyebben tudunk olyat ajánlani, aki számodra is megfelelő lehet. Alaposan átbeszélünk mindent, és szívesen segítünk neked, de a végső döntést természetesen te hozod majd meg. Fontos szem előtt tartanod, hogy amennyiben kihoztál egy kutyát a menhelyről, csak nagyon indokolt esetben gondolhatod meg magad, így arra kérünk, légy nagyon körültekintő!

Hogyne, sőt! Nagyon sok olyan kutya van, akik tartanak az emberek közelségétől és egy másik stabil, nyugodt kutya jelenléte segít nekik abban, hogy kinyíljanak és bizalommal forduljanak az emberek felé. Ehhez persze fontos, hogy a saját kutyád is partner legyen a dologban. Valószínűleg érdemes lenne az ideiglenes kutyád kiválasztásához elhoznod a saját kutyádat is.

Attól függ, hogy pontosan mennyi időről van szó. A menhelyről kihozott kutyák sokszor stresszesek, szeparációs szorongásban szenvednek, azaz rosszul viselik az egyedüllétet, hiszen sosem tanulták, hogyan kell nyugodtan egyedül lenni. Egy ilyen stresszhelyzet meglehetősen visszavetheti a fejlődésüket, sőt, akár ronthat is a kutya mentális állapotán. Minden kutya más és más, de nagyjából számolj úgy, hogy jobb, ha (főleg az első napokban) 2-3 óránál nem hagyod tovább egyedül a kutyát. Ezt az időtartamot később lehet finoman növelni, ha úgy látod, hogy jól viseli vagy nem zavarja különösebben. Érdemes jelezned a szomszédoknak is, és akár meg is kérheted őket, hogy szóljanak neked, ha úgy hallották, hogy a kutya hangot adott a magányának. Ez intő jel lehet arra, hogy esetleg túl sokat hagytad egyedül.

Nyers étrend

Azt az álláspontot képviseljük, hogy a nyers étrend a legegészségesebb a kutyák számára. Ez azt jelenti, hogy egy megfelelően összeállított és kiegyensúlyozott étrendet folytatsz a kutyádnál, aminek számos előnye van a kutya egészségére nézve és semmivel sem drágább, mintha a kutyát szuperprémium táppal etetnéd, sőt! Ha többet szeretnél tudni erről az étrendről, akkor azt itt elolvashatod: BARF étrend

Ez sokmindentől függ: a kutya korától, méretétől, aktivitásától és egészségügyi állapotától. Ennek az etetési módszernek a népszerűsödésével egyre több lehetőség áll a gazdik rendelkezésére: összeállíthatod te magad is a menüt a piacról beszerzett húsokkal, vagy megveheted akár kész menüként összeállítva, (ami ebben az esetben nem jelent nagyobb energiabefektetést a száraztápos etetésnél.) De hogy mondjunk is valami tényszerűt: A mi kutyánk 2 éves, 12 kiló, közepes-magas energiaszintű, és naponta 250 gramm eledelt eszik. Mi az előre összeállított, nyers menük mellett tettük le a voksunkat. Ezt persze megelőzte a barf étrend nagyon alapos ismerete, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy jól csináljuk ezt a fajta etetésimódot. Nekünk ez havonta 23.000 forint (napi szinten 760), erre jönnek rá a természetes rágcsák, jutalomfalatok és táplálékkiegészítők. 

Attól függ, hogy a kész menüs összeállítás a szimpatikusabb a számodra vagy az, ha teljes kontrollod van afölött, mi kerül a kutyád táljába ás te magad rakod össze a napi adagokat.

  • Az általad összerakott menünek rengeteg előnye van, és a lennedő gazdiktól azt kérjük, hogy ezzel az etetési formával kezdjenek. Erre azért van szükség, hogy megtanuljátok a barf etetés alapjait a gyakorlatban is, mert csak ennek a tudásnak és tapasztalatnak a birtokában tudtok majd jó és kiegyensúlyozott étrendet adni a kutyának, akár általatok, akár előre összerakott menüről lesz majd szó. Ugyan ijesztőnek tűnhet az elején, de egy-két alkalom alatt bele lehet jönni. Nagyon fontos, hogy ebben az esetben gondosan tartsuk be az ajánlott etetési arányokat. Ebben segítséget nyújthat a BARF oldalon található, ingyenesen letölthető e-book, valamint több, erre az etetési módszerre szakosodott csoportot is találsz Facebookon, ahol a tapastaltabb csoporttagok mindig örömmel segítenek felmerülő kérdések esetén. Ennek a módszernek az előnye, hogy pontosan tudod, hogy mi van a kutyád táljában és tökéletesen a kutyád igényeihez igazíthatod az eledelt. Ez a módszer olcsóbb lehet a kész menüs opciónál. Hátránya, hogy több odafigyelést és előkészületet igényel, az összekészítése időigényesebb, de gyakorlattal megy pikk-pakk.
  • Az előre összeállított menü is lehet “sima liba”: a már előre összekevert, mindent tartalmazó húskockákat fagyasztva tudod beszerezni változatos kiszerelésekben. Minden etetés előtt kiengeded a szükséges mennyiséget, hozzáadod az étrendkiegészítőt, ha használtok és készen is vagytok. Előnye, hogy gyors és kényelmes. Hátránya, hogy költségesebb lehet az általad porciózott eledelnél, nincsen teljes kontrollod az étel tartalma fölött, így meglehet, hogy a kutyád emésztésének nem lesz tökéletesen megfelelő és finomhangolnod kell. (Mi például plusz reszelt zöldséget adunk hozzá, mert úgy vettük észre, hogy úgy jobb a végtermék állaga.) Az ilyen menk esetében az a legfontosabb, hogy olyan gyártó termékét válasszátok, aki minden összetevőt tűpontosan feltüntet a csomagoláson. Nem elégséges például az, hogy 12% belsőség, az a jó, ha fel van pontosan sorolva, hogy milyen belsőségekről van szó.

Adományok, segítségek

Hogyne, minden jó állapotú, használt bútornak, felszerelésnek, ruhának nagyon örülünk. Mindig jó, ha kapunk nyakörveket, pórázakat, szőrkefét, plédeket, fekhelyeket, kaparófát, játékokat, természetes rágcsákat vagy bármit, ami segítheti a leendő ideiglenes befogadóink életét vagy amit elvihetünk a menhelyen lévő kutyák részére. Az adományokat leadhatjátok a Kutyaszépítő Kuckó kutyakozmetikában (1115, Budapest, Bartók Béla út 126.) ahol a lányok örömmel gyűjtik nekünk a hasznosabbnál hasznosabb holmikat!